יונה פישר 1932 – 2022

בית לאמנות ישראלית כואב את לכתו של שותף, יועץ ואב רוחני. תכנית יונה פישר לאוצרות עכשווית ומוזאולוגיה הוקמה בשיתוף עם יונה פישר וברוח חזונו האוצרותי. זה לא היה מפעל הנצחה אלא שותפות פעילה עם גדול האוצרים בישראל, שפתיחות לשיתופי פעולה איפיינה מאז ומתמיד את דרכו. נוח בשלום על משכבך

קראו עוד »

"סביבה ואקלים הם הנושא המרכזי בעולם האמנות בחו"ל, לישראל זה מגיע באיחור"

לקראת פתיחת הקורס "המושכות בחוטים" ניבי אלרואי בשיחה על שני אמנים פורצי דרך שפותחים וסוגרים את סדרת ההרצאות: ג'יוזפה פנונה ואנטוני גורמלי שהגרעין בעבודתם הוא הקשר בין האמן ובין הסביבה.

קראו עוד »

חשיפה לצנזורה: אמנות, אקדמיה ומשפט על צנזורה באמנות הישראלית – הכנס המלא

הכנס "חשיפה לצנזורה" התקיים באופן מקוון בתאריך 9.1.22 ביוזמת האגודה לזכויות האזרח בישראל ובית לאמנות ישראלית, כתגובה לפרשת מוזיאון רמת גן לאמנות. המשתתפים בכנס: ראידה אדון (אמנית), רועי ברזילי (סגן ראש העיר ר"ג ויו"ר מוזיאון ר"ג), עו"ד דן יקיר (יועמ"ש האגודה לזכויות האזרח), ורדי כהנא (אמנית), נועה סתת (מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח), עידית עמיחי (מנהלת בית לאמנות ישראלית), דוד ריב (אמן), נעמה ריבה ("הארץ"), לאה מאואס ודייגו רוטמן (קבוצת סלה-מנקה), ד"ר גליה בר אור (אוצרת, איגוד האוצרים) ועו"ד גיא אבידן (יועמ"ש איגוד האמנים). וכן אמנים, אוצרים והקהל הרחב.

קראו עוד »

רב-שיח ושיחה: אמנות פלסטינית ואמנות המיצג ⭐ אירועי סוף סמסטר א

סמסטר א' תשפ"ב בבית לאמנות ישראלית ייחתם באירוע מיוחד הכולל רב-שיח ייחודי בנושא האמנות הפלסטינית בישראל ושיחה אישית בין האחים גדעון והדס עפרת על האמנות והחיים ועל החיים באמנות. מוזמנים להצטרף!

קראו עוד »

"נוישטיין: קו, סביבה, מושג" תיעוד אירוע ההשקה לספרו החדש של ד"ר גדעון עפרת

אירוע ההשקה לספרו החדש של גדעון עפרת על יצירתו של האמן יהושע נוישטיין התקיים בתאריך 12.11 בבית לאמנות ישראלית. בהשתתפות (לפי סדר הדוברים): יהושע נוישטיין, אבי לובין, דלית מתתיהו, ד"ר אסנת צוקרמן רכטר, ניקולא טרזי, הדס חסיד וד"ר גדעון עפרת. צפייה מהנה!

קראו עוד »

במסגרת נוישטיין: ד"ר גדעון עפרת בהצצה לפרק מהספר המונוגראפי "נוישטיין"

הספר "נוישטיין קו, סביבה, מושג" יושק באירוע מיוחד בבית לאמנות ישראלית בהשתתפות הדס חסיד, ניקולא טרזי, אבי לובין, דלית מתתיהו, יהושע נוישטיין, ד”ר גדעון עפרת וד”ר אסנת צוקרמן רכטר. ההשתתפות ללא עלות, בהרשמה מראש.

קראו עוד »

"ברוכים הבאים לעולם המיצגים": אירוע פתיחת שנה בבית לאמנות ישראלית

אירוע פתיחת שנה בבית לאמנות ישראלית יתקיים ביום שלישי 5.10 בשעה 19:00 ONLINE ויוקדש לאמנית הפרפורמנס מרינה אברמוביץ'. האירוע כולל הרצאה של האמן וחתן פרס ישראל לאמנויות הבמה, הדס עפרת, והקרנה אונליין לסרט החדש "מרינה אברמוביץ': מברווזונת לברבור", בשיתוף אפוס – הפסטיבל הבינלאומי לסרטי תרבות ואמנות בישראל

קראו עוד »

טלי תמיר היא הזוכה במענק מטעם "בית לאמנות ישראלית" עבור הוצאה לאור של כתב יד מצטיין לשנת 2021

המענק בסך 40,000 ש"ח מוענק לתמיר עבור כתב היד:
קבוצת "המשותף קיבוץ" 1978 – 1988: אמנות מהצד השמאלי. מנימוקי הוועדה: "תמיר מדגישה את הרלוונטיות וחשיבותה של פעולת אמנות פוליטית וישירה שלא תמיד זוכה לחיבוק של הממסד האמנותי".

קראו עוד »

מתנה לשנה טובה: הרצאה לצפייה חופשית

כמיטב המסורת, בית לאמנות ישראלית מעניק לעוקביו מתנה לשנה החדשה. והפעם: מפגש עם האמנית נעה רז מלמד בנושא הצומח והטבע באמנות. רז מלמד התארחה אצלנו בשנה שעברה בקורס תולדות האמנות הישראלית, בהנחיית טלי תמיר. בימים אלו מציגה האמנית תערוכה במשכן לאמנות בעין חרוד. צפייה מהנה!

קראו עוד »

"לאמניות פמיניסטיות היה מאד קשה להרים כאן את הראש"

האמנית נועה צדקה חושפת חזה, עושה צרכים בדלי, קוראת תיגר על הצילום הגברי אבל מתעקשת "אני לא דגל". בראיון למגזין בית לאמנות ישראלית, לקראת השתתפותה בקורס "סיפור(ה) של צילום ישראלי", היא מספרת על המחקר שלה על נשים צלמות ומסבירה למה הפסיקה לצלם

קראו עוד »

יגאל תומרקין 1933 – 2021

לזכרו.
יגאל תומרקין, מהאמנים המשמעותיים והחשובים שידענו, הלך לעולמו. לזכרו, ובהתכנסות עם צער יקיריו, אנו מפרסמים מקטעים מיום העיון שקיימנו לכבודו בשנת 2019.
יהי זכרו ברוך

קראו עוד »

מציאות רבה מדי: על אמנות המופע

"כל אחד היה רוצה לעסוק בחיים כמו באמנות, אבל לא כל אחד יכול", כותב האמן הדס עפרת בספרו "מציאות רבה מדי: על אמנות המופע". עפרת, אמן בינתחומי ממובילי מדיום המיצג בישראל, מגיע לקורס ייחודי בבית לאמנות ישראלית המוקדש לאמנות המופע (פרפורמנס) ובוחן גם ז'אנרים משיקים כמו תאטרון או תכניות ריאלטי. הנה הצצה לפרק מספרו הנע בין יומן עבודה אישי למהלך רעיוני, תאורטי וביקורתי, בדומה לצפוי בקורס.

קראו עוד »

דני קרוון 2021-1930

בית לאמנות ישראלית מרכין ראשו בצער עמוק על לכתו של האמן דני קרוון מאיתנו. בהוקרה לפועלו קיבצנו מגוון תכנים שהופקו בבית לאמנות ישראלית: ראיון מעמיק על תחנות בחייו, קטעים מיום העיון שנערך בדצמבר 2019 ועוד שתי הרצאות שהעביר קרוון בבית לאמנות ישראלית. יהי זכרו ברוך

קראו עוד »

"אני לא קריקטוריסט מטעם": מישל קישקה בראיון אישי שנע בין שואה, קומיקס וחופש הביטוי

ספר הקומיקס האוטוביוגרפי של פרופ' מישל קישקה, מבכירי הקריקטוריסטים בישראל, שעוסק ביחסיו עם אביו ניצול השואה, עובר בימים אלו אדפטציה לסרט אנימציה בהפקה צרפתית. בראיון מספר קישקה, מרצה בקורס על איור וקומיקס בבית לאמנות ישראלית, על הקשר בין שואה וקומיקס ועל חופש הביטוי של הקריקטוריסטים, שהולך ומצטמצם.

קראו עוד »

"חשבונות פתוחים, מחשבות, שיחות פנימיות": הילה כהן שניידרמן בחרה באמן אלי פטל בקורס בחירת האוצר.ת

בטרילוגיית "בחירת האוצר.ת" פונה בית לאמנות ישראלית לאוצרים ואוצרות ומבקשים שיבחרו אמן או אמנית שביצירתם ירצו להתמקד. האוצרת הילה כהן-שניידרמן בחרה באמן אלי פטל, לו אצרה תערוכת יחיד השנה במוזיאון בת ים לאמנות. הנה הצצה לקטלוג התערוכה ולצפוי בהרצאתה.

קראו עוד »

"דמותה של ברטה אורדנג יכולה להתפענח רק אם מוכנים להסתכן ולהתגבר על מוסכמות": קורס חדש יתמקד בפועלה החלוצי

בימים אלו מוצגת במוזיאון ישראל תערוכה המוקדשת לדמותה המכוננת של הגלריסטית ברטה אורדנג. בחודש אפריל 21 יפתח קורס בבית לאמנות ישראלית שיעסוק באמנות ישראלית מחוץ לישראל ומפגש בו יוקדש לאורדנג, שפתחה גלריה בניו יורק בשנות השבעים והביאה את בשורת האמנות הישראלית האוונגרדית אל זירת האמנות הבינלאומית.

קראו עוד »

"אני לא חושב שיש עוד מאיירים כמוהו בעולם": דוד פולונסקי מגיע לבית לאמנות ישראלית

בחודש הבא יגיע פולונסקי להרצאה בבית לאמנות ישראלית במסגרת הקורס החדש "ואלס עם קישקה וטריינין" שעוסק באיור וקומיקס בישראל. הרצאתו תתועד ותשולב בסרט קצר שנעשה בימים אלה אודותיו על ידי הבמאי אופיר טריינין. בראיון איתו מספר טריינין על הבחירה בפולונסקי ואיך היא קשורה לאחיו הבכור – המאייר עמית טריינין, המרצה בקורס.

קראו עוד »

צפייה חופשית: כנס אמנות בשעת משבר

כנס אמנות בשעת משבר: מבטים טראנס דסיפלינאריים, חוצי תרבויות וזמנים על תגובת האמנות למצבים כאוטיים. האירוע התקיים בחודש מרץ 2021 ערב הבחירות בישראל ועל רקע משבר הקורונה. כיצד האמנות הישראלית מגיבה למצבים כאוטיים? בכנס השתתפו למעלה מ-300 צופים.ות ולקחו בו חלק חוקרים, אוצרים, אמנים ואקטיביסטים. צפייה מהנה!

קראו עוד »

ד"ר גדעון עפרת: "אמנות ישראל אינה עונה"

הרצאתו המלאה של ד"ר גדעון עפרת, היסטוריון אוצר וחוקר אמנות ישראלית, במסגרת הכנס אמנות בשעת משבר שהתקיים במרץ 2021. עפרת טוען כי אמנות ישראל אינה מגיבה בזמן אמת למצבי משבר וסוקר את תגובת שדה האמנות בישראל למצבים כאוטיים בעשורים האחרונים דרך נקודות מבחן בישראליות. צפייה מהנה!

קראו עוד »

שאלות ותשובות: למידה בבית לאמנות ישראלית

ברוכים.ות הבאים.ות לבית לאמנות ישראלית! בעמוד זה תמצאו תשובות לשאלות חוזרות ולנהלי הבית. מוזמנים.ות להצטרף לקהילת בית לאמנות ישראלית וליהנות ממגוון קורסים מעשירים ומעוררי מחשבה על אמנות ישראלית וכן מסלולי לימודי תעודה באמנות ישראלית, באוצרות עכשווית ומוזיאולוגיה.

קראו עוד »

מענקי בית לאמנות ישראלית לשנת 2021: מחקר אוצרותי וכתב יד מצטיין

המענקים, בגובה 90 אלף שקלים, מעמיקים את מחויבותו של בית לאמנות ישראלית לאוצרות ולאמנות בישראל וזאת בהמשך לפעילותו השוטפת לקידום הלימוד, המחקר וההצגה של אמנות ואוצרות ישראלית. מועד הגשת המועמדויות: עד 15.4.21

קראו עוד »

"קיבלתי אישור רשמי מהשייח' להציג אמנות ישראלית השנה"

חללי תצוגה בכפרים עתיקים, בדיקות קורונה מהירות למבקרים, אירועי פתיחה במאות אלפי שקלים, כניסה חינם למוזיאונים, תכנית שהות אמן ושייח' אחד שמממן את הכל ושם קו אדום על עירום. האוצר שרון תובל פתח את התערוכה הישראלית הראשונה באיחוד האמירויות, והוא מעלה כמה נקודות למחשבה. דיווח מיוחד

קראו עוד »

על העיוורון: כשהפסיכואנליזה פוגשת את ציוריו של דוד גינתון

החודש ייפתח הקורס "בסטודיו של פרויד" שיעסוק באופן שבו שינה אבי הפסיכואנליזה את פני האמנות בת זמננו. מפגש בקורס יוקדש לציורו של דוד גינתון ולטכניקת הצד האחורי, תוך דיון על מושג הכתם העיוור בכתביו של פרויד. בחודש מאי תפתח תערוכה רטרוספקטיבית לגינתון במוזיאון תל אביב. לנרשמים לקורס תינתן הטבה ייחודית: מפגש מקוון על התערוכה עם האוצרת והאמן

קראו עוד »

הרצאה לצפייה חופשית: ורדי כהנא על דמות החרדי בצילום

בהרצאה זו עוסקת ורדי כהנא בדמות החרדי במאה הנוכחית כפי שמשתקפת מתוך הקהילה ומחוצה לה. דרך האמנים רינה קסטלנובו, מנחם כהנא, בנימין רייך, לאה גולדה הולטרמן, אוהד צווינגנבאום, גיל כהן מגן, יונתן זינדל ועוד. ההרצאה התקיימה במסגרת הקורס "פוטוגניות חברתית: טיפולוגיה ישראלית בצילום" שהתקיים בסמסטר א תשפא.
צפייה מהנה!

קראו עוד »

הרצאה לצפייה חופשית: ניבי אלרואי על האמן דו הו סו

בקורס "המושכות בחוטים" שהתקיים בסמסטר א' תשפ"א, משכה ניבי אלרואי חוטים בין אמנים.ות בינלאומיים פורצי דרך ובין אמנים.ות ישראליים. הרצאה זו, האחרונה בקורס, התמקדה באמן דו הו סו וממנו נמשכו חוטים אל נלי אגסי, ליהי תורג׳מן, טל אמיתי-לביא, נלי אגסי, ורד אהרונוביץ׳ ומיכה אולמן. צפייה מהנה!

קראו עוד »

אמנית ההטרלות רחלי רוטנר: "עולם האמנות לוקח את עצמו יותר מדי ברצינות"

רחלי רוטנר מגיעה לבית לאמנות ישראלית להרצאה אורחת על הטרלות במסגרת הקורס "אני בבדיחה הלא נכונה". בראיון איתה היא מספרת על השנה שחלפה, איך האינטרנט הציל אותה ולמה היא צריכה להיות קצת מטורפת בשביל להמשיך ליצור

קראו עוד »

"סוכנות תיווך": הכנס המלא לצפייה חופשית

כנס מקוון לכבוד ספרה של אסנת צוקרמן רכטר, "אוצרות עכשווית בישראל" התקיים בתאריך 9.12.20 וכלל 380 משתתפים, שורה של דוברים ודוברות מדספלינות שונות, והוקרנו בו שני סרטונים שהופקו עבור הכנס. צפייה מהנה!

קראו עוד »

רועי רוזן מגיע לבית לאמנות ישראלית לקורס ייחודי וחתרני על הומור

רוזן הוא אחד האמנים המסקרנים בשדה המקומי ומהאמנים הישראלים המוערכים ביותר בשדה האמנות הבינלאומי. הקורס ייבחן את ההומור באמנות ככלי חתרני ופרוע וישאל שאלות על פריצת גבולות, פומפוזיות, משטור חברתי ועוד

קראו עוד »

המקום בו פתיחות התערוכות עדיין מתקיימות: ארכיון הסרטים הישראלי עם חומרים היסטוריים מרתקים

מצאנו אוצר! ארכיון הסרטים הישראלי שעבר דיגיטציה ועלה לרשת מציע קטעים ארכיוניים מרתקים מההיסטוריה של האמנות הישראלית: פתיחות מוזיאונים, סיקור תערוכות, הצצה לסטודיו של האמנים הגדולים באמנות הישראלית, ועוד.

קראו עוד »

צוות ההיגוי של איגוד האוצרים.ות: "המערכת עקומה, אנחנו צריכים שיניים"

אלפא חיימוב, הדסה כהן ואלעד ירון, אוצרים עצמאיים, פועלים בימים אלה להקמה של איגוד אוצרות ואוצרים שיסדיר את המקצוע, יעסוק בהסברה וימצא פתרונות לבעיות כמו תמחור, חוזים, הסברה ועוד. לשם כך, יצא בימים אלה מחקר על מקצוע האוצרות בישראל ותוצאותיו ייחשפו בכנס "סוכנות תיווך" שיתקיים בבית לאמנות ישראלית

קראו עוד »

מק'ישו מגיע לביהמ"ש העליון: "התערבות של נבחרי ציבור בתוכן האמנותי היא פגיעה בחופש הביטוי"

בית המשפט העליון ידון השבוע בערעור של האגודה לזכויות האזרח על פסק דין של המחוזי, שקבע שראש עיריית חיפה פעלה כשורה כשהורתה להסיר את היצירה השנויה במחלוקת. באגודה טוענים: "מי שאחראי על התוכן האמנותי הוא הסמכות האמנותית העליונה במוסד התרבות ולא ראשת העיר"

קראו עוד »