רועי רוזן מגיע לבית לאמנות ישראלית לקורס ייחודי וחתרני על הומור

רוזן הוא אחד האמנים המסקרנים בשדה המקומי ומהאמנים הישראלים המוערכים ביותר בשדה האמנות הבינלאומי. הקורס ייבחן את ההומור באמנות ככלי חתרני ופרוע וישאל שאלות על פריצת גבולות, פומפוזיות, משטור חברתי ועוד
רועי רוזן קפקא לקטנים
בית לאמנות ישראלית

בית לאמנות ישראלית

סמסטר ב' תשפ"א I דימוי מתוך פרויקט "קפקא לקטנים"

האמן רועי רוזן מגיע לבית לאמנות ישראלית לקורס ייחודי וחתרני העוסק בהומור באמנות הישראלית והבינלאומית. מי שמכיר את פועלו של רוזן כבר יודע כי ההומור אליו מתייחס רוזן הוא חמוץ-מתוק ומר. הקורס ייבחן את ההומור באמנות ככלי רב פנים, שאפתני ופרוע וישאל שאלות על פריצת גבולות, פומפוזיות, משטור חברתי ועוד. אל הקורס, הכולל 11 מפגשים וייפתח בחודש ינואר 2021 באופן מקוון באמצעות זום, הזמין רוזן אמנים אורחים: קרן ציטר, רחלי רוטנר, בן הגרי ואולף ווסטפאלן. כל אחד מהם ייתן פרשנות חדשה ושונה למופעי ההומור באמנות. 

קליק לעמוד הקורס והרשמה אונליין

רוזן הוא אחד האמנים המסקרנים בשדה המקומי ומהאמנים הישראלים המוערכים ביותר בשדה האמנות הבינלאומי. לפני כשנתיים הציג רוזן תערוכת יחיד במרכז פומפידו בפריז, ״סיפורים בחשכה״, זאת לאחר השתתפות בדוקומנטה לאמנות בקאסל ב־2017 ולאחר תערוכת יחיד גדולה במוזיאון תל אביב ב־2016. השנה מרכז פומפידו בפריז רכש את כל העבודות של הפרויקט "הסוחר העיוור" – "זה ספר אמן שעשיתי כסטודנט ומכיל 145 רישומים. הספר הוצג בפומפידו כחלק מתערוכת היחיד שלי".

הומור ופורנוגרפיה, פילוסופיה ופוליטיקה, מחלות ומוות נכחו תמיד ביצירתו, כותבת דנה גילרמן בראיון שקיימה איתו לאחרונה והדבר מתבטא גם באחד הפרויקטים האחרונים שלו: במסגרת פסטיבל סטיירישר-הרבסט, אוסטריה, הוציא רוזן לאחרונה מהדורות באנגלית ובגרמנית של ספר שהוא מעין חוברת צביעה למבוגרים העוסק בהתמודדות עם מחלות — גם עם הקורונה, אבל בעיקר סרטן – מחלה איתה התמודד האמן בשנים האחרונות ונמצאת כעת בנסיגה. חוברת הצביעה הנקראת “Lucy Is Sick” והיא בת 20 עמודים. הפרויקט הוצג גם בפסטיבל מנופים האחרון בירושלים, והעבודה נחשבת לחושפנית ביותר של רוזן עד כה. בחוברת מתאר רוזן את המסע שעבר בהתמודדות עם המחלה והכאבים, בהומור ובפתיחות. ב-6 לדצמבר יוקדש מפגש של ארטיס לפרוייקט "Lucy Is Sick” שהוא על פי רוזן "פרויקט בהתהוות, הכוונה שלי היא להמשיך ולעבוד עליו במהלך השנה הקרובה", וכן תתקיים שיחה בינו לבין האוצרת חן תמיר. 

הומור ופתיחות. הפרויקט "Lucy Is Sick”
רועי רוזן, צילומי הסרט "ערוץ האבק", צילום: תמיר דוידוב

חדשות נוספות מפועלו של רוזן הן שתי תערוכות יחיד הצפויות להפתח לו בחודשים הקרובים: הראשונה בחלל כורש 14 לקראת סוף השנה וכותרתה "דיוקן עצמי כנגד עצמו", וכן תערוכת יחיד נוספת שתתקיים בחודש אפריל בגלריה 1646 בהאג, הולנד. עוד משלים האמן סרט מוזיקלי באורך מלא בשם ״קפקא לקטנים״ בשאיפה להקרנת בכורה של הסרט בפסטיבל קאן 2021 (אם יתקיים נוכח המגפה העולמית) .

סרט קצר מהפרויקט "קפקא לקטנים" הוצג לאחרונה בהקרנת בכורה בפסטיבל פיד-מרסיי, וזכה שם בשני פרסים. הסרט ״להסביר את החוק לקוואמה״, הוצג גם בפסטיבל וויאנלה, ויוצג בפסטיבלים נוספים בחודשים הקרובים. הסרט בנוי כמונולוג-הרצאה המעלה את שאלת האופן שבו מגדיר החוק הצבאי בשטחים את מושג "הילדות". את המשפטנית מגלמת חני פירסטנברג, שבסרט המלא מופיעה בתפקיד כפול (היא גם הילדה שלה מקריאים את ״הגלגול״ של קפקא). עוד על פרויקט "קפקא לקטנים" בסרטון שהופק עבור מוזיאון תל אביב במסגרת פרויקט הקורונה "דסק-טופ". 

בראיון שקיים השנה עם דרור בראונשטיין אמר רוזן, באופן שאולי מגדיר את היחס שלו להומור ואמנות, כך: "הייתי ילד מאוד רגיש ובכיין גדול, ולילה אחד, כשאמי באה לתת לי נשיקת לילה טוב, סיפרתי לה בגאווה שלא בכיתי כל אותו היום. היא אמרה בתגובה שמגיעה לי מדליה, ואני זוכר שבחושך, אחרי הנשיקה, לא יכולתי להכריע אם היא התבדחה, או שבאמת מגיעה לי מדליה. אם אני רוצה לקשר את זה לעבודה שלי, נדמה לי שהיא לעתים קרובות מזמנת שניות תודעתית ורגשית, דברים שמבקשים להיות מצחיקים ומטרידים, נעימים וכואבים או יפים ומקוממים בעת ובעונה אחת".

"העבודה שלי לעתים קרובות מזמנת שניות תודעתית ורגשית, דברים שמבקשים להיות מצחיקים ומטרידים, נעימים וכואבים או יפים ומקוממים בעת ובעונה אחת" 

אני בבדיחה הלא נכונה

קורס על הומור באמנות הישראלית והבינלאומית. מרצה: רועי רוזן ואמנים אורחים

לקריאת כתבות נוספות במגזין של הבית >

Facebook