מוזיאון ישראל פותח שערים, מה הוא צריך ללמוד מהתקופה האחרונה? עידית עמיחי I דעה

אחרי חמישה חודשים של סגירה כמעט הרמטית – מוזיאון ישראל פותח את שעריו ב-13 באוגוסט וזו בהחלט בשורה משמחת. אלא שעידית עמיחי, מנהלת בית לאמנות ישראלית, סבורה שזה הזמן הנכון עבור מוזיאון ישראל לעשות חישוב מסלול מחדש
ראידה אדון, מהתערוכה "זרות", מוזיאון ישראל
עידית עמיחי

עידית עמיחי

אוגוסט 2020 I דימוי: ראידה אדון, מהתערוכה "זרות", מוזיאון ישראל

אחרי חמישה חודשים של סגירה כמעט הרמטית – מוזיאון ישראל פותח את שעריו ב-13 באוגוסט וזו בהחלט בשורה משמחת. מסתבר, שמוזיאונים בכל העולם המתבססים על תיירים נפגעו הכי קשה ממגפת הקורונה (הלובר למשל ספג ירידה של 80% במספר המבקרים אחרי שב- 2018 זכה ל-10 מיליון מבקרים).
מספר המבקרים השנתי במוזיאון ישראל מתקרב למיליון איש, 50% מהם מתיירות חוץ. מה שצריך אולי להניע את הנהלת מוזיאון ישראל לחשיבה מחודשת כיצד להחזיר את הקהל המקומי מירושלים, תל אביב ורחבי המדינה למוזיאון הלאומי שלנו.

כיצד להחזיר לכל אלפי אוהבי האמנות, הארכאולוגיה, האתנוגרפיה, היודאיקה, את התחושה שמוזיאון ישראל שייך לא רק ליהודים בארה"ב, שהם התורמים הגדולים, אלא בעיקר לנו – תושבי המקום. זה האתגר החשוב ביותר של מוזיאון ישראל: לחזור הביתה, לישראל, למשוך את הציבור לשוב ולבקר במוזיאון ישראל.

למוזיאון ישראל נכסי תרבות החשובים ביותר במדינה אבל יש לו גם נכסים אנושיים חשובים ואיתם הוא חייב לעבוד כעת: האוצרים, המדריכים, המשמרים, המתנדבים. יחד איתם חייבים לגבש את הדרך ולקיים תכנית תערוכות מרתקת שתנצל גם את האוספים המרהיבים הקיימים במחסנים, וגם את מאות האמנים הישראליים המשוועים להציג את יצירתם.

מה אפשר לעשות, למשל? שינוי שעות הפתיחה. להאריך את שעת הפתיחה עד שש, להיות פתוחים לקהל גם בערבים, כולל בשבת. אני בטוחה שרבים מהתל-אביבים הנוהרים להפגנות בלפור ישמחו לפני כן לעצור במוזיאון ישראל או בשאר המוזיאונים הנהדרים בירושלים (מוזיאון האיסלאם למשל ברחוב הפלמ"ח שקרוב לבלפור) ולספוג מנה רוחנית, משמעותית כל כך, לקראת הפגנות המחאה.

מחלקת החינוך החשובה שבמוזיאון ישראל, כמו ביתר המוזיאונים, צריכים לתכנן יותר מתמיד פעילויות חינוכית לכל אותן אלפי המשפחות שלא יכולות לצאת מישראל בחגים. מוזיאון ישראל רחב הידיים, על כל עשרות הגלריות שבו, יכול לתת מענה נפלא לכל אותן משפחות הכמהות להשקיע בילדיהם ולחזק כך את הקשר בין המוזיאון והקהילה.

או כמו שסיכם מנהל הלובר, ז'אן לוק מרטינז, שמתמודד, כאמור, עם ירידה של 80% במספר מבקרים כתוצאה מנגיף הקורונה ואמר על המשימה של המוזיאונים בימים אלה: "לא צריך לעשות כעת עוד ועוד – אלא לעשות טוב יותר ויותר".

בית לאמנות ישראלית מחזק את ידי עובדי מוזיאון ישראל וההנהלה שיידעו לעשות טוב, ושיצליחו להחזיר את מוזיאון ישראל לתושבי ישראל. בהצלחה! 

 

בית לאמנות ישראלית עוקב אחר #מצב_המוזיאונים
לפרקים הקודמים > >

עידו ברונו, מנכ"ל מוזיאון ישראל, למגזין הבית: “אם המדינה לא תתמוך במוזיאון ישראל נשאיר אותו סגור או שנפתח והמוזיאון יתמוטט כלכלית”

הקליקו לקריאה

טניה כהן עוזיאלי, מנכ"לית מוזיאון תל אביב למגזין הבית: "מוזיאון תל אביב הפסיד 10 מיליון שקלים בשלושה חודשים, אבל אני עם הפנים קדימה"

הקליקו לקריאה 

שר התרבות חילי טרופר בראיון מיוחד לבית לאמנות ישראלית: "אנחנו רוצים להחזיר את האנשים למוזיאונים. אני לא פוסל מודל של כניסה חינם".

הקליקו לקריאה

Facebook