אמנות מַעבר: להיעשות-מבקש מקלט I חמוטל סדן

הרצאה היברידית

כרטיס
30.06.2024
19:00 - 20:30
105 ש"ח

רכישה

פרטי אירוע

אמנות מַעבר: להיעשות-מבקש מקלט I חמוטל סדן

במפגש נעסוק באמנות שנוצרת על ידי מבקשי מקלט מאריתריאה בישראל ונבין את הייחוד שלה כאמנות שנעשית על ידי אנשים שנמצאים במצב של מעבר (transition) ולימבו – בלי יכולת לשוב למולדתם, בגלל הסיכון לחירותם או לחייהם, אך גם ללא אפשרות להשתקע בישראל, בגלל המדיניות הממשלתית כלפיהם.

באמצעות התבוננות במושג ה"בית"; בקורפוס היצירות של שני אמנים – אפוורקי טעמה וצגאי ברהה – נאפיין את האמנות כהיברידית (לוקחת השראה מתרבות המוצא, התרבויות בדרך ומהתרבות הישראלית), מטמורפוזית ודינמית. כמו כן, נדון בציורי קיר שציירו מבקשי מקלט על קירות מתקן השהייה "חולות"; ונשאל באילו תכנים בוחרים האמנים לעסוק בזמן מעצרם בכלא ומאילו תכנים הם נמנעים?

בהנחיית חמוטל סדן, דוקטורנטית בבית הספר להיסטוריה של מזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב. ב-2020 היא השלימה את לימודי המאסטר שלה בתכנית הבינתחומית באמנויות באוניברסיטת תל אביב, שם כתבה תזה על אודות אמנות של מבקשי מקלט ופליטים בישראל בין השנים 2006 ל-2020.

אודות הקורס
בקורס "אפריקה מעוררת" נעסוק באמנות אפריקאית בעבר ובהווה והשפעתה על היצירה הישראלית. נכיר את האמנות האפריקאית המסורתית ואת התרבויות שפיתחו אותה. נחשוף את האופן שבו השפיעה על המערב ובעקבות זאת על העשייה האמנותית בעולם. בדגש על אמנות ישראלית נעקוב אחר אופן האיסוף והתצוגה בארץ, השפעתה על אמנים שפעלו בעבר ופועלים היום בישראל.

הרצאה היברידית באקדמית ת"א יפו ובמקביל בזום.

דימוי: טספעלם פיסהא, גבול סיני, 2023