אמנות והסוואה

line
אסטרטגיה, אסתטיקה ופוליטיקה של אי נראות באמנות הישראלית
7.11.22 – 26.12.22
8 מפגשים, בימי ב' 18:00 – 19:30
מרצה: ד"ר אילת זהר. אורחים: ניר עברון, אלי פטל, דפנה שלום, ליהי תורג'מן

מושג ההסוואה עלה בעשורים האחרונים לתשומת הלב ההגותית דרך הבנת חשיבותן של פעולות הסתרה, התגנבות, חמקנות אי-נראות והטעייה – בהקשרים של הגירה ואחרות, היטמעות והישרדות. בראשיתה, המחשבה המודרנית על ההסוואה צמחה מתוך הבנת הקשר שבין ביולוגיה ופרקטיקות צבאיות, אולם היא עוררה ויכוח נוקב בין המצדדים באסטרטגיה זו, לבין המבקרים אותה מתוך ויכוח הנוגע למעמדו של "האני" – מושג מרכזי ומכונן בתרבות המערב.
בסוף המאה ה20, הומי ק. באבא, חוקר פוסטקולוניאלי שכתיבתו עוסקת במתחים המובנים בתוך היחסים הקולוניאלים שבין תרבות בריטניה והודו, אירופה ואסיה, ומערכות הגמונית ויחסן אל אנשים מוכפפים – עסק בשאלות של חיקוי והסוואה כמפתח להבנת קשר שבין תרבויות, במערך יחסים היררכי – וותהליכי המחקר והניתוח שיותגו בקורס הנוכחי גובשו לאור עמדות אלו.

מושג ההסוואה היה נושא הדוקטורט של ד"ר אילת זהר בו עסקה במופעים של הסוואה באמנות עכשווית ובהקשרים הרחבים יותר של ביולוגיה, לימודים צבאיים, תרבות, פסיכואנליזה, פוליטיקה וחברה, ובהמשך, השלכותיה של מחשבת ההסוואה על תפיסות השונות של פני השטח, בין התפיסה המימטית באמנות אירופה, ושיטות ייצוג באמנות מזרח-אסיה. מחקר זה הוביל להבנה כי ההסוואה פועלת כמנגנון המייצר השטחה מתוך ביקורת על אמצעי ייצוג ריאליסטים, תוך יצירת תלכיד בין פני השטח של האובייקט והמרחב בו הוא מצוי. במקרים אחרים, מדובר בהטעיית המתבונן, תוך יצירת מצג שווא, הסותר את מהות הפעולה המכוונת, כמו למשל בפעולתו של המסתערב. לעיתים, עצם פעולת ההסוואה מעלה שאלה לגבי דיכוטומיות וקטגוריות, או מערכות היררכיות היוצרות מבנים של הגמוניה והכפפה, ומעוררות שאלות בכל הנוגע לעצם פעולות המיון, החלוקה וההפרדה בין אלמנטים שונים במערכת נתונה.

בשנים האחרונות מושג ההסוואה נבחן גם במרחב הישראלי, מתוך הבנה של האתגרים הספציפיים המצויים בהקשר זה: הסתרה של סוגיות קשות ועוולות; כמיהה להיטמעות במרחב; אמביוולנטיות שבין השיח הארופאי והאסייתי; נוכחותם של מיעוטים בתוך השיח ההגמוני; דיגום מול מיממטיות; פני שטח מול עומק ומרחב, ועוד. סוגיות אלו יעמדו לנגד עינינו בדיון המורחב במושג, ובצורות השונות של השימוש באסטרטגיות של הסוואה באמנות ישראלית.

מרצה: ד"ר אילת זהר.
אורחים: ניר עברון, אלי פטל, דפנה שלום, ליהי תורג'מן.

למידה מקוונת דרך פלטפורמת zoom.
עלות הקורס: 710 ש"ח. הנרשמים.ות מקבלים גישה למערכת אקדמית מקוונת ובה קישורים למפגשים, הקלטות של ההרצאות וחומרים משלימים.

Q&A: תשובות לשאלות, מדיניות ונהלי למידה בבית לאמנות ישראלית 
פאטמה שנאן, דיוקן עצמי עם שטיח, מס' 3, 2017

  מרצים וסגל

  ד"ר אילת זהר
  ניר עברון
  אלי פטל
  ליהי תורג'מן
  דפנה שלום
  7/11/2022

  הקדמה: מהי הסוואה?
  הסוואה בטבע, והסוואה צבאית. אבוט הנדרסון ת'אייר (Abbott Henderson Thayer) ותאוריית הסוואה: ביולוגיה ומלחמה. הסוואה אצל דלז וגואטרי – "להידמות לכולם".

  14/11/2022

  השטחה: קוביזם והסוואה
  שטיחות ודיגום – הדפסים יפנים, טקשי מורקאמי ותאוריית הסופרפלאט; אמנות טקסטיל באפריקה, צילום באפריקה, אינקה שוניברה; אמנות עכשווית בארה"ב.

   

  21/11/2022

  הסתרה: הסוואה ופני השטח (מודרניות ושטיחות)
  הסרת ההסטוריה, מחיקת העבר: פני שטח והשכבות שקבורות תחתיו: יוסף זריצקי (צובה), פנחס אברמוביץ, יחיאל קריזה,
  מיכה אולמן, לארי אברמסון; טנטורה (אלון שוורץ); קיבוץ נחשון.
  ציור שטוח: רפי לביא, יאיר גרבוז, ציבי גבע, אורלי מייברג. בצילום: אפרת שלם, גליה גור-זאב.

  28/11/2022

  הידמות: דמיון וריבוי
  דמיון (חיקוי בייטסיאני) וריבוי (חיקוי מילריאני) – הילה בן ארי; התחפשות (חיקוי קולניאלי) – רועי רוזן, יעל ברתנא. *אלי פטל.

  5/12/2022

  סכיזואנליזה: הסוואה וסכיזופרניה תרבותית
  סכיזואנליזה: הסוואה וסכיזופרניה תרבותית של מיעוטים
  איברהים נובני, אניסה אשקר, חליל רבאח, אחלם שיבלי, פאטמה שנאן.

  12/12/2022

  הסוואה ועור: שכבה/ קליפה על פני השטח
  מיכל נאמן, טל מצליח, עדי ברנדה, מירב סודאי *ליהי תורגמן.

  19/12/2022

  חמקנות: הסוואה והתגנבות
  אחמד כנעאן, דגנית ברסט; רשתות הסוואה: פני יסעור *ניר עברון

   

  26/12/2022

  מיליטאריזם: הסוואה וצבא
  פאבל וולברג, מסתערבים: אורן זיו, עמאר יונס, נתי שוחט, בז רטנר, שוקה גלוטמן *דפנה שלום
  הסוואה ואני: עבודות ההסוואה של אילת זהר.

   קורסים נוספים שיעניינו אותך