נוף ואתוס בעבודתו של גל וינשטיין

הרצאה היברידית

כרטיס
23.06.2024
17:00 - 18:30
105 ש"ח

רכישה

פרטי אירוע

נוף ואתוס בעבודתו של גל וינשטיין

הרצאה ומפגש אמן במסגרת הקורס "הנוף ושברו" תוקדש לגוף העבודות של האמן גל וינשטיין, בהשתתפות האמן.

פרופ' גל וינשטיין הוא פסל ואמן ישראלי. יצירותיו עושות שימוש ביקורתי בדימויים מההיסטוריה של החברה והתרבות הישראלית: סדרת צילומי עמק החולה ועמק יזרעאל לנופים הליליים. ביצירותיו משתמש בחומרים כמו צמר פלדה, שטיחים, דשא מלאכותי, PVC, וחומרים תעשייתיים. כך נוצרות יצירות ריאליסטיות שנראות מרחוק כרישום מדויק של הנוף, ורק מקרוב ניתן לזהות את חומר הגלם.

בשנת 2017 נבחר לייצג את ישראל בביאנלה בוונציה. לקראת השתתפותו אמר: "הדימויים הם חלק מהביוגרפיה האמנותית שלי ומזוהים עם תרבות ישראלית: עמק יזרעאל, נהלל, העשן של הטילים. הם מקבלים גיוון בחומר ובניראות, מתמלאים בביטויים של פגעי הזמן. הפוליטי פה, אם קיים, הוא בפער בין הפיזי למילולי, או בין הסימבולי לקונקרטי".

אודות הקורס
הקורס "הנוף ושברו" מתבונן בהרחבה במסורת המאז'ורית של ציור הנוף בישראל ובדימויי נוף באמנות. נתחיל מהיכרות עם יסודות המסורת, נסיבות הופעתה ואדני היסוד הלאומיים שלה – הנוף כמרכיב זהות, ככלי לדמיין את המולדת ולהמחיש את קיומה, כאמצעי לבניית זיקה ורגש למרחב הלאומי. נציג את השדרה הרחבה של אמני הנוף המוכרים, מבוני השלד של האמנות הארץ-ישראלית, החל בראובן רובין, דרך אורי רייזמן ומיכאל גרוס ועד אליהו גת. בהמשך נדון בירידת ערכו של הז'אנר באמנות העולמית, והפיכת הנוף לז'אנר שולי. אולם דווקא מתוך חולשתו חוזר הנוף ומופיע בניסוחים אלטרנטיביים, כציטוטים המכילים הסטות והזרות, כמופעים חלקיים ושבורים, כמרחבים שרופים וצרובים (גוף עבודות הצילום של דליה אמוץ ז"ל ועוד). הקורס כולל מפגשים עם אמנים פעילים בסצנה העכשווית שמוטיב הנוף הוא חלק מעבודתם.

למידה משולבת: פרונטלית באקדמית ת"א יפו ובמקביל בזום.

דימוי: גל וינשטיין, Sun Stands Steel (installation view), שנת 2017