הבת היחידה: מפגש עם א.ב יהושע בהשתתפות ליאורה ריבלין

מפגש מקוון

כרטיס
13.07.2021
19:30-18:00
70 ש"ח

רכישה

אירוע מיוחד לסיום הקורס "נדודים 2021: אמנות ישראלית מחוץ לישראל"

ניפגש לשיחה ומפגש אינטימי עם הסופר א.ב יהושע, בעקבות ספרו “הבת היחידה” (2021, הוצאת הקיבוץ המאוחד) שעוסק בנושאים: בלבול זהויות, מרחק וקרבה, ערגה והגירה. השחקנית לאורה ריבלין תשתתף במפגש ותקריא קטעים מהספר. את הדיון תנחה עידית עמיחי, מנהלת בית לאמנות ישראלית.

על הספר: "ברעננות ומתוך חדווה מוליך אותנו יהושע ברומאן־הקצר הקרנבלי הזה אל גיבורה ומקום חדשים אצלו. רקֶלֶה לוצאטו האיטלקייה־יהודייה – בת יחידה ילדותית ומפונקת, שחיה עם משפחתה האמידה בעיר קטנה ליד ונציה – נושאת על כתפיה העדינות את מלוא העלילה, הווה הנמשך פחות משלושה חודשים. אלה נפתחים בימי ההיערכות לחג־המולד ולחגיגות של ערב השנה החדשה, שנת אלפיים – ימים של אווירת נצרות מתוגברת.

אווירת החג מלבה את בלבול הזהויות של רקֶלֶה, נכדתם של קתולי אדוק (הסב האהוב עליה) ושל יהודי ניצול מלחמת־העולם (שבימי המלחמה לבש זהות מדומה וכיהן ככומר בכנסייה כפרית נידחת). בעודה עסוקה בלימודי תפילות, מצוות ועברית לקראת חגיגת הבת־מצווה שלה באביב, מוצאים אותה מוריה מתאימה ביותר למלא את תפקיד אם־האלוהים בהצגת חג-המולד בבית־הספר, אך למגינת־לבה אוסר עליה אביה להשתתף בהצגה.

קריאת התיגר על כלובי ה"זהות" וה"שייכות", המאפיינת את הסיפורת של יהושע, מזינה בספר זה מבט קנטרני בזהות האתנית־דתית. יהושע מתגרה בה באמצעות בלילתה המגחיכה בניגודיה. לאורך כל הספר מתהלכת רקֶלֶה בין אינספור מראות אירוניות צבעוניות, שנשקפות מהן זהויות מעורבלות, עם "תוספת" של פרטים זרים. כושר ההמצאה המדהים של יהושע עולץ וחוגג כאן במיוחד בערבולים הללו.

אברהם ב. יהושע הוא סופר ישראלי. חתן פרס ישראל לספרות שנת תשס"ה (1995). אחד מחשובי היוצרים בתרבות הישראלית, וממובילי הגל החדש (המכונה גם "דור המדינה") בספרות העברית המודרנית.

לאורה ריבלין היא שחקנית תיאטרון, קולנוע וטלוויזיה, מחזאית וזמרת ישראלית, זוכת פרס האקדמיה לטלוויזיה, פרס התיאטרון הישראלי ופרס אופיר.