תולדות האמנות הישראלית חלק ב

line
17 בינואר 2021 – 18 באפריל 2021
12 מפגשים בימי א’, 17:00 – 18:30

קורס מבוא באמנות ישראלית, המתקיים בשני סמסטרים (24 שיעורים), שנועד ללמד התמצאות בסיסית בכרונולוגיה הלינארית של ההתפתחות האמנות בישראל מאז ימי “בצלאל” ולמפות את הנושאים והסוגיות העיקריות בהן עסקה אמנות זו. הקורס יעמוד על קשיי ההשקה והלידה של האמנות הישראלית, שנולדה יש מאין בראשית המאה העשרים, וכיצד התמודדה עם תנאי היסוד שלה כאמנות מגויסת, עם המתח בין אמנות ולאום, ויצרה לעצמה מרחב פעולה חופשי ועצמאי.

המחצית השנייה תתעכב על הדגשים רעיוניים, כגון: הקבוצה ככוח והיחיד כאינדיבידואל המחפש בה את מקומו, המאבק בין אוניברסליזם לבין מקומיות, שאלות של זהות יהודית, הפצעת האמנות הנשית, עליית הזהות המזרחית, נוכחות השפה העברית מול הדימוי החזותי ושאלות של זיכרון, שואה ומלחמה.

מנחה: טלי תמיר
אורחים: חנאן אבו-חוסיין, נועה רז מלמד

אביבה אורי, ללא כותרת, אמצע שנות ה-70, גרפיט וגיר שמן על נייר, אוסף מוזיאון ישראל

הרשמו און-ליין

לעלויות הקורסים ולמדיניות ביטולים לחצו כאן

או השאירו פרטים

מרצים וסגל

טלי תמיר
17/1/2021

אריה ארוך – המבט לאחור והחזרה לביוגרפיה.

24/1/2021

הפצעת המודרניזם הישראלי: רפי לביא, יגאל תומרקין ואורי ליפשיץ: שנות השישים היו שנות מתפנה בתרבות הישראלית-ציונית: בעשור השני של המדינה נעשה ניסיון להתנער מן המחויבות לחזון הציוני ולהתחבר למגמות מודרניסטיות משוחררות מעולה של חברה חדשה. אמנות אישית, אינדיווידואלית, המציגה תשוקות ותחושות, רגשות וכאבים. גוף פרטי ומחשבות חופשיות. ניסיונות חופשיים בחומר, מגמות והשפעות מאמנות אמריקאית וגרמנית.

31/1/2021

אביבה אורי והקו הסייסמוגרפי. משמעות הנייר והרישום: אביבה אורי – האמנית הראשונה באמנות הישראלית שהייתה מעורבת בסוגיות פוליטיות, עסקה במחאה נגד המלחמה וביססה קו אישי, פרטי, סוער ושוצף משלה. אורי ביססה את אמנות הרישום על נייר ועברה מרישומי נוף צחיחים מקומיים לרישומי – נפש סייסמוגרפיים.

7/2/2021

הגוף הנשי עולה לבמה – יוכבד וינפלד ואמנות נשים בישראל: יוכבד וינפלד – פרצה לאמנות הישראלית בשלהי שנות השישים עם אמנות נועזת ורדיקלית שבה הגוף הנשי נחשף כשהוא פצוע, מצולק ותפור. וינפלד היתה חלוצת האמנות הנשית בארץ שעסקה בגוף הנשי ובכאביו ומצוקותיו. לצד העיסוק בגוף היא עסקה גם בתחושות של זרות והגירה, עד הגירתה שלה- עצמה לניו יורק ב-1979. המשך עבודתה – בעבודה של הילה לולו לין.

14/2/2021

שואה ותקומה / שואה וחורבה. משה גרשוני ומשה קופפרמן: ביטויים של השואה באמנות ישראלית, החל משנות השמונים ואילך – בעבודתם של שני ה’משה’ – שני האמנים הקנוניים באמנות הישראלית – משה גרשוני ומשה קופפרמן. האחד בחומרי גוף מדממים ובהפרשות ודימויים פרובוקטיביים והשני – בהפשטה אפרורית. גרשוני, יליד הארץ, משחזר את השואה בדמיונו ובגופו ואילו קופפרמן – שעבר את השואה כגולה וכפליט – עוסק בה בצורה מורכבת וסמויה, אך נוכחת בכל.

21/2/2021

אמנות וביקורת: ממצר/מייסר ועד מלחמת לבנון. (אמנות פוסט מלחמת יום כיפור): אמנות ביקורתית, אמנות מחאה, אמנות פוליטית – החל מפרויקט מצר/מסר ב-1972, דרך פעולות אמנותיות בעקבות מלחמת יום כיפור ועד למלחמת לבנות והמחאות כנגדה. הבעייתיות של אמנות פוליטית בשדה אמנותי שספוג בעוינות לאמנות מגויסת, ועד המחאות על ביירות, על המצב בעזה ומחאה על הכיבוש.

28/2/2021

מילה, חידוד ותשבץ: אמנות וטקסט: השפה העברית נוכחת באופן מלא באמנות הפלסטית הישראלית והחל משנות השבעים – מקעקעת אותה ומערערת את נוכחותה על פני השטח. כתיבה, ציטוט, פסוקי תנ”ך ותפילות, ביטויים ומילים שונות מופיעות בעבודת של אמנים רבים – החל ממיכל נאמן ועד משה גרשוני ויוכבד וינפלד. נדון במעמד השפה ביחס לדימוי ובמתח בין שפת הקודש לשפת החול.

7/3/2021 אורחת: נועה רז מלמד

אמנות בקיבוץ – הדור החדש: נועה רז מלמד תדבר על קבוצת אמני הקיבוץ הצעירים שמתייחסים לקיבות מזווית אישית ומתוך זיכרונות פרטיים. קבוצת אמני התערוכה “לינה משותפת” – שזנחו את האידיאולוגיה ועוסקים בפרובלמטיקה לש צמיחה בתוך קבוצת שווים – הניסיון להגדרת ה’אני’ בתוך קבוצה מהודקת.

14/3/2021

זהות יהודית – בין קודש לחול: האמנות הישראלית ביססה את עצמה כאמנות חילונית המתכתבת עם המודרניזם המערבי ודוחה כל סממן יהודי או דתי (זריצקי). ההרצאה תדון במגמות החזרה אל היהדות ובהחדרה של מוטיבים יהודיים ומסורתיים לאמנות הישראלית. החל ממרדכי ארדון, דרך אריה ארוך ועד מיכאל סגן כהן וחיים מאור.

21/3/2021

זהות מזרחית – הרמת מסך: הפוליטיקה של הזהויות בחברה הישראלית – וביחוד המתח בין המזרחים לאשכנזים – לא פסח על האמנות הפלסטית. קבוצה של אמנים ממוצא מזרחי החלו לנסח את עולם הדימויים האופייני לתרבות המזרחית ולעורר את הנרטיב המזרחי תוך ניסיון לייצר תת-שפה בתוך עולם האמנות העכשווית. נדון בעבודתם ובשאלת ההגמוניה של האמנות המערבית, כיצד ניתן לערער אותה והאם ניתן להיחלץ מתוכה.

4/4/2021 אורחת: חנאן אבו חוסיין

זהות פלסטינית – צבר בנוף / צבר בעציץ: ההרצאה תדון בצמיחתה ובהתפתחותה של אמנות פלסטינית-ישראלית ובפריחה הגדולה שלה בעשורים האחרונים. חנאן אבו חוסיין תדבר בעיקר על פריחתן של האמניות הפלסטיניות ועל האופן שבו האמנות אפשרה להן להשמיע את קולן. נדון גם בהתחלות – בעבודה של עאסם אבו- שקרה – שסלל דרך לאחרים, למרות שהוא עצמו הצטמצם בדימוי של עציץ הצבר הגולה בחלון – ונפטר בגיל צעיר.

11/4/2021

המשפחה היא אני: דימוי המשפחה והיחיד באמנות ישראלית: ההרצאה תדון בדימויים ובשאלות הקשורות למעמד המשפחה באמנות הישראלית. יחסי הורים וילדים, אמהות ובנות, אבות ובנים, מסורת וניתוק. שאלות על סביבת הבית והטריטוריה של המשפחה וההורים. על מעמד הילד בתרבות הישראלית-ציונית כפי שהיא משתקפת באמנות.

הרשמו און-ליין

לעלויות הקורסים ולמדיניות ביטולים לחצו כאן

או השאירו פרטים

קורסים נוספים שיעניינו אותך