חושבים מחדש על מוזיאונים

סמסטר ג’, 28/4/19 – 7/7/2019
ימי א’, 18:30-17:00

מרצים: דר דור גז, רותי דירקטור, יצחק ליבנה 

הקורס יכלול 10 הרצאות, יום עיון וסיור בתערוכת הבוגרים של בצלאל

הקורס ינוע בין המקומי לבינלאומי בהצגת מגמות עכשוויות הנפתחות בפני אמנים ואוצרים בעבודתם עם חללים מוזיאלים ומרכזי אמנות בישראל ובעולם. לצד זה ינסה הקורס להתבונן באופן שבו המוסד, שהוא תוצר של המודרניזם והנאורות, מגיב לשינויים אידיאולוגיים, כלכליים ופוליטיים של העשורים האחרונים, בכלל זה ייצוגי מיעוטים במרחב המוזיאלי בישראל, מעורבות המוזיאון בקהילה, מעמד הארכיון, היות המוזיאון מקום ללא חפצים, היסוד הלאומי כאלמנט מכונן בתודעה הקולקטיבית בישראל.

הקורס יינתן על ידי שנים מבכירי האמנים והמרצים בישראל: ד”ר דור גז ויצחק ליבנה והאוצרת הראשית לאמנות עכשווית במוזיאון ת”א רותי דירקטור.

נושאי ומועדי השיעורים:

שיעור 1: 28.4 רותי דירקטור
מוזיאון, מוזיאון ללא קירות, מוזיאון ללא חפצים

המוזיאון, כפי שאנחנו מכירים אותו היום, בן למעלה ממאתיים שנה. גיל מתבקש לחשיבה מחודשת על מהות המוסד המוזיאלי, על מטרותיו ועל אופן התנהלותו. מפגש המבוא יפרוס את טווח המבטים על מוזיאון כפי שיבואו לידי ביטוי במהלך הקורס דרך הגדרות, דוגמאות למוזיאונים מסוגים שונים, ואיזכור לחושבים עליהם החל מאנדרה מאלרו ועד לאוצרי מוזיאון נידח באי באוקיינוס ההודי.

שיעור 2: 5.5 ד”ר דור גז
מעמד הארכיון בחלל המוזיאלי העכשווי

מה ההבדל בין ארכיונים ציבוריים/מטעם המדינה לבין ארכיונים שבונים אמנים וכיצד פרקטקיות ארכיוניות מתרגמות לתערוכות של אמנות עכשווית, במהלך השיעור נתמקד בארכיון הפלסטיני נוצרי, אותו ד”ר דור גז ייסד לפני עשור.

שיעור 3: 12.5 ד”ר דור גז
מהצבה לקטלוג מוזיאלי

כיצד עבודות אמנות/הצבות מתורגמות לפורמט של קטלוג תערוכה? מהו תפקידו של הקטלוג המודפס והאם הוא עדין רלוונטי כיום. עם כניסתה של אמנות המייצג, הוידיאו והמייצב אמנים מתמודדים עם סוגיית תיעוד עבודותיהם והעברתם אל המימד הגרפי, הוא הקטלוג. במהלך השיעור נבחן גישות שונות לעיצוב קטלוג התערוכה.

שיעור 4: 19.5 ד”ר דור גז
ייצוגי מיעוטים במרחב המוזיאלי בישראל

מה תפקידו של המוזיאון בייצוג “האחר”? במהלך השיעור נבחן מספר תערוכות מפתח מהעשור האחרון בישראל שבמסגרתן הוצגו נרטיבים שאינם מתיישבים עם המטא-נרטיב הישראלי ועוסקות בפוליטיקה של הזיכרון

שיעור 5 : סיור 20.5 יום שני 16:00-17:30 , בצלאל רחוב סלמה 60, יפו
סיור מודרך עם ד”ר דור גז, ראש התכנית לתואר שני באמנות, בצלאל MFA סיור בתערוכת הבוגרים

שיעור 6: יום עיון יום שישי 24 במאי 10:00-13:30 יום עיון: הפורשים (המכללה האקדמית ת”א יפו)
הפורשים, יום עיון בנושא שתיקה, פרישות ונטישת אמנות.
בהשתתפות רותי דירקטור, פרופ’ אריאל הירשפלד, ד”ר דניאל זק, א.ב. יהושע , טלי תמיר

שיעור 7: 26.5 ד”ר דור גז
היסוד הלאומי כאלמנט מכונן בתודעה הקולקטיבית בישראל
אמנים מהמזרח התיכון שעוסקים במקום ובמקומיות כנקודת מוצא לעבודותיהם ונוטלים חלק בכתיבת היסטוריה אזורית אלטרנטיבית

שיעור 8: 2.6 ד”ר דור גז ואורחת יעל מסר, מנהלת ואוצרת בית הגפן, חיפה
אמנות מעורבת חברה וקהילה
סקירה של מודל פעילות המרכז לאמנות דיגיטלית בחולון ושל בית הגפן, מרכז תרבות ערבי יהודי בחיפה

שיעור 9: 16.6 רותי דירקטור
מוזיאון טורף, מוזיאון קניבלי
איך מוזיאונים השיגו את חפצי האמנות הנפלאים שברשותם? מבט ביקורתי על אוספי מוזיאונים, על מוזיאונים אנציקלופדיים שצמחו מתוך ערכי הנאורות והמודרנה ועל הסוגיה המורכבת של השבת אמנות למקורותיה

שיעור 10: 23.6 רותי דירקטור
אקו-מוזיאון, מוזיאון קהילתי

האם למוזיאונים שפעם נקראו אתנוגרפיים, למוזיאונים היסטוריים ולמוזיאוני מורשת יש סיכוי גדול יותר להשתנות מאשר למוזיאונים לאמנות?
המקרים של מוזיאון מרכז אפריקה בבריסל, מוזיאון קה בראנלי ז’ק שיראק בפריז, מוזיאון Zeitz לאמנות אפריקאית עכשווית בקייפטאון, והברנינג מן בסמיסתוניאן.

שיעור 11: 30.6 יצחק ליבנה
המוזיאון האמריקאי לתולדות הטבע בניו יורק: על הפוליטיקה של ראיה, תצוגה ותרבות ויזואלית

ההרצאה תעסוק באמנים שבוחרים לנהל דיאלוג פעיל עם מוזיאונים שאינם מוזיאוני אמנות הן במישור התוכן והן במישור אופן התצוגה. בעשותם כך הם מוחקים למעשה את ההפרדה והקיטלוג ההיסטוריים למוזיאון טבע אמנות אתנולוגיה וכדומה. אמנים כגון תומר ספיר בתערוכה החקלאית במוזיאון פתח תקווה, איה בן רון שהציגה במוזיאון הרפואה בברלין ועוד רבים.

שיעור 12: 7.7 רותי דירקטור
ללמוד מגוגנהיים בבילבאו

מוזיאון גוגנהיים בבילבאו, שנפתח ב-1997, הפך שם נרדף לתופעה – מוזיאון המתוכנן על יד סטארכיטקט, מוזיאון כמנוף כלכלי-תיירותי לעיר, מוזיאון כמופע ראווה. עשרים שנה אחרי פתיחתו המטאורית הקולות הביקורתיים הולכים ומתגברים.