אודות בית לאמנות ישראלית

טסי כהן פפר

החזון

בית לאמנות ישראלית קם באוקטובר 2013 במכללה האקדמית תל-אביב-יפו כמענה לחסך הגדול בלימוד ובמחקר של אמנות ישראלית שקיים בשדה התרבות המקומי כבר עשרות שנים. הבית נוסד ביוזמתם של ד”ר גדעון עפרת ורודי בינט, שניהלה אותו בשנותיו הראשונות (2013-17) וביססה את מעמדו. בית לאמנות ישראלית נותן מענה לאלה השואפים להרחיב אופקים ולהעמיק ידע וגם לאלה העוסקים בכתיבה, באוצרות, בניהול גלריות, באספנות ובניהול אוספים. הבית הוא מקום המאפשר מפגש עם אנשים מובילים בעולם האמנות הפלסטית בישראל: חוקרים, אוצרים ואמנים.

Israeli_art_learning_03_535
Israeli_art_learning_02_535
Israeli_art_learning_01_535

יצירה ישראלית – מאה שנים ויותר

מאז שקם “בצלאל – בית מדרש לאמנות ולמלאכות אמנות” ב-1906, דורות של יוצרים עסקו ובחנו את המקום המורכב שבקרבו הם פועלים. היצירה הישראלית לדורותיה שזורה בתולדות היישוב ובתולדות מדינת ישראל. בעשורים האחרונים גוברת בעולם האמנות הבינלאומי ההערכה לאמנים ישראלים ולחשיבות יצירותיהם. יותר ויותר אמנים מציגים בתערוכות מוזיאליות חשובות בעולם ובגלריות בינלאומית מרכזיות. זה הזמן להתוודע אל האמנים והאוצרים הישראלים, להכיר את יצירתם, להבין את ההקשרים שמהם צמחה פעולתם וגם את אופני התקבלותה. עושר היצירה הישראלית, מגוון המוזיאונים והגלריות ומעמדה של האמנות הישראלית בסצנה הבינלאומית מעצימים את הצורך במרכז ייעודי ללימוד אמנות ישראלית: בית לאמנות ישראלית.

תכנית ללימודי אמנות ישראלית

בית לאמנות ישראלית מציע תכנית שנתית של קורסים משתנים בתחומי האמנות, העיצוב והאדריכלות הניתנים על ידי מיטב המרצים והחוקרים בישראל. הקורסים מאפשרים לבעלי סקרנות וצימאון להעמיק את ידיעותיהם ולקבל תמונה מקיפה ועשירה בנושאים היסטוריים ובנושאי חתך.

ניתן להירשם לתכנית ללימודי תעודה באמנות ישראלית או להשתתף בקורסים יחידים. התכנית מציידת את בוגריה בכלים שאותם יוכלו ליישם באוצרות, מחקר, ביקורת, מסחר ואספנות. היא כוללת ביקורים במוזאונים, בתערוכות נבחרות, באוספי אמנות חשובים וכן מפגשים עם אמנים פעילים.

בין המרצים: ניבי אלרואי, שלומית באומן, ד”ר טל בן צבי, יאיר ברק, יעל ברתנא, ציבי גבע, ד”ר דור גז, ד”ר נועם גל, פרופ’ יאיר גרבוז, רותי דירקטור, יונתן הירשפלד, הילה כהן שניידרמן, יצחק ליבנה, ד”ר אמיתי מנדלסון, ד”ר עינת סגל, ד”ר גדעון עפרת, יגאל צלמונה, פרופ’ רועי רוזן, פרופ’ יעקב רז, ד”ר יחיל צבן, יגאל צלמונה, טלי תמיר.

תכנית יונה פישר ללימודי אוצרות עכשווית ומוזאולוגיה

התכנית ללימודי אוצרות עכשווית ומוזיאולוגיה נוסדה בשנת 2016 בשיתוף עם מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית בניהולה של ד”ר איה לוריא והיא מלווה על ידי האוצר יונה פישר. התכנית כוללת לימודים עיוניים (280 שעות סמסטריאליות) עם מיטב המרצים והחוקרים וכן סיורים מונחים במוזיאונים, בחללי תצוגה, במעבדות שימור, במחסני אוסף ועוד. הלימודים המעשיים כוללים התמחות במוזיאון מוכר (84 שעות סמסטריאליות) שמותאמת לכל סטודנט באופן אישי.
התכנית מאפשרת התנסות בפיתוח פרויקט אוצרותי (בליווי מנחה אישית) ושיכלול של מיומנויות הכתיבה האוצרותית-מחקרית. היא מקנה בסיס תיאורטי נרחב בתולדות האמנות הישראלית והיכרות מקיפה עם תחומי המוזיאולוגיה והאוצרות העכשווית.

מנהלת התכנית: עידית עמיחי.
יועצת אקדמית: ד”ר אסנת צוקרמן רכטר.
בין המרצים: ד”ר מעיין אמיר, ד”ר יעל אילת ון-אסן, פרופ’ רות איסקין, מיכל היימן, ד”ר מרטין וייל, הילה כהן שניידרמן, ד”ר איה לוריא, איריס לעאל, מירה לפידות, פרופ’ שרון פוליאקין, ד”ר אסנת צוקרמן רכטר, יגאל צלמונה, יהודית קול-ענבר, טלי תמיר.

לימודים ועוד…

החזון של בית לאמנות ישראלית אינו מסתכם בתוכנית הלימודים המוצעת. גלגוליה של האמנות הישראלית מרתקים וקוראים לעיון, לחקירה – ולחשיפה. הבית מקיים ימי עיון פתוחים לקהל הרחב במגוון נושאים. בין אלה שכבר התקיימו: “הנוכחות הנשית באמנות הישראלית”; “ברלין – ירושלים, על אמני העלייה הגרמנית”; “מאה שנות הדפס ישראלי”; “בעל המאה הוא בעל הדעה?”. הבית מקדם הוצאה לאור ופרסום של מאמרים ומחקרים בנושא אמנות ישראלית ושם לו למטרה לחקור את האמנות המקומית ובכך להאירה ולהעצימה.

עידית עמיחי – מנהלת התוכנית

עידית עמיחי ניהלה במשך 15 שנה את מחלקת המוזאונים והאמנות במשרד התרבות, היתה נספחת תרבות ישראל ביפן במשך 5 שנים, בעלת תואר מוסמך מהאוניברסיטה העברית בירושלים בתולדות האמנות, יועצת ומרצה בנושאי תרבות ומוזיאונים בבצלאל, אוניברסיטת תל אביב, שנקר, ועוד.

art-program-manager