אמנים יהודים ופלסטינים בערים מעורבות

הקורס יבחן אמנות עכשווית בישראל בתערוכות ופרויקטים אמנותיים של אמנים יהודים ופלסטינים בערים המעורבות עכו, חיפה ויפו. הקורס יעמוד על האופנים שבהם תערוכות ופרויקטים אלה מהדהדים ומייצגים תהליכים פוליטיים, חברתיים, תרבותיים וכלכליים בערים אלה, מתוך עמדות מורכבות של אישושם, הדחקתם או נקיטת מבע ביקורתי כלפיהם.

הקורס יבחן יצירות אמנות עכשווית בהם ייצוג של עיר הנמל המעורבת על החורבן, השינוי והבניה החדשה המרחב העירוני בעכו, חיפה ויפו. ייצוגים של חורבות הבתים ההרוסים ייבחנו כנרטיב מרכזי בעבודות. כן יבחנו בעבודות האמנות עמדות ביקורתיות כלפי גישות אוריינטליסטיות שהובילו לתהליכים של בידוד המרחב הערבי בגבולות העיר העתיקה מוקפת החומה, או העיר המוסלמית המזרח תיכונית המסורתית. כן ייבחנו הייצוגים של ההזנחה והיעדר הפיתוח העירוני כסמנים של יחסי הכוח הבלתי שוויוניים בעיר המעורבת. דוגמא לכך הם הפרויקטים האמנותיים "אוטוביוגרפיה של עיר", אשר מציע ובוחן מודל להתמודדות עם תהליכים של גיבוש זיכרון הפרטי והקולקטיבי והשפעתם על חיי היום יום ועל הזהות הקהילתית בעיר המעורבת. פעילות קבוצת "פרהסיה" אשר מעמידה במרכז פעילותה את הנוף הלשוני הערבי-עברי בעיר המעורבת. ועמותת "זוכרות" אשר יוצרת בערים עכו, חיפה ויפו פרויקטים הקשורים לזיכרון 1948. פרויקטים אלה מדגישים את ההבנייה של 'מקום הזיכרון' וקהילות זיכרון שונות. שיח זה דוחה את התפיסה הליברלית של ערים מעורבות כערים שמתקיים בהם דו קיום. פרויקטים אלה מדגישים למשל את הזכות לייצוג פלסטיני/ערבי בנוף הלשוני של השפה הערבית בשילוט הרחובות והמרחב העירוני הציבורי, וכן עוסקים בסוגיות של מצוקת דיור, הריסות הבתים והחובה לפתח את השכונות הערביות.

בהמשך ייבחנו מאידך ייבחנו ייצוגי הסביבות הלימינאליות של הנמל והסביבה הימית לאור חוויות ההגירה דרך הים ב-1948 שהובילו להוויות של גלות ופליטות. נרטיבים של דינמיות, חוסר יציבות וסכנה בסביבות קו החוף ביפו העוסקים בשינוי הסביבה הימית שעוברת יפו בשנים האחרונות. בנוסף יבחנו פרויקטים אוצרותיים המייצגים זיכרון קולקטיבי מזרחי אקטיביסטי השונה מזה של התרבות הישראלית ההגמונית כגון פרויקטים אמנותיים המתייחסים לפעילותה של תנועת הפנתרים השחורים בואדי סאליב, ועוד.

כמו כן, במסגרת הקורס יבחנו אופן ההשתתפות והתגובה של אמנים לפעילות אמנותית ממוסדת במרחב הציבורי ביזמת הרשויות המקומיות בערים המעורבות. כך ביפו הפכה העיר העתיקה לרובע אמנים יהודי ועיריית תל אביב יוזמת ברובע בשנים האחרונות אירועי אמנות ותרבות תחת הכותרת "אירועי הנמל" כחלק מתהליכי שיקום, שימור והתחדשות יזומים; בחיפה ואדי ניסנס מארח בכל שנה בדצמבר את פרויקט "החג של החגים" בו נחגגים חג החנוכה, חג הכריסמס וחג הרמאדן על ידי שלוש הדתות היהודית, הנוצרית והמוסלמית. עשרות עבודות אמנות, ציורי קיר, פיסול חוצות ומיצגים ממוקמים לאורך סמטאות, ועל גגות וקירות השכונה כביטוי של דו קיום יהודי-ערבי בעיר; ואילו בעיר העתיקה בעכו חוגגים כל שנה את הפסטיבל לתיאטרון אחר המשמש זירה משמעותית לאמנות עכשווית בינתחומית בעיקר בתחומי הוידיאו ארט והמיצג לצד תיאטרון אלטרנטיבי ותיאטרון רחוב.

קבוצות ויוצרים אשר עבודתם תיסקר בקורס:
מוני יוסף, סמדר יערון, דודי מעין, חאלד אבו עלי, חוני המעגל, אלדד זיו, מוחמד בכרי, מאזן גטאס, ראידה אדון, אניסה אשקר, רפאט חטאב, מנאר זועבי, חנא פרח, מוטי מזרחי, פנחס כהן גן, דינה בליך, תמר רבן, דני זקהיים, אורי דרומר, אנטון סלאח, הילה לולו לין, שולי נחשון, נטי שמיע עופר, נועה דר, ענת בן דוד, אדווה דרורי, טל שושן, מיכל הימן, אמיר אוריין, טל גלבוע, אורנה עקאד, הדס עפרת, עדינה בר און, בני קורי, ענת שן, תמר ברגר, פריד אבו שקרה, אימן אבו חמיד, דניאל לנדאו, ח'יר פודי, נורמן עיסא, יגאל עזרתי, עבד נאטור, יוחאי אברהמי, סקנדר קופטי, גיא גוטמן, אריאלה פלוטקין, סמי בוכארי, דוראר בכרי, אחלאם שיבלי, אסד עזי, דפנה שלום, דור גז ועוד.
וכן הפרויקטים האמנותיים של תיאטרון עכו, "מקלט 209", "קבוצת "זיק", "אוטוביוגרפיה של עיר", קבוצת "פרהסיה", קבוצת "איפה דנה", קבוצת "תדר", קבוצת "תנועה ציבורית", " אנסמבל לווייתן", הזירה הבינתחומית ירושלים, תיאטרון "קרוב", סיסטם עאלי ועוד.

מועדי השעורים:

1. 15/5/18
2. 22/5/18
3. 29/5/18
4. 5/6/18
5. 12/6/18
6. 19/6/18
7. 26/6/18
8. 3/7/18
9. 10/7/18
10. 17/7/18
11. 24/7/18
12. 31/7/18

ד"ר טל בן צבי

סמסטר ג'

יום ג' 18:30 – 17:00